ориентири 19 авг. 2019 2019-08-19 2020-03-26 https://www.burgas-reporter.comhttps://www.burgas-reporter.com/rails/active_storage/representations/eyJfcmFpbHMiOnsibWVzc2FnZSI6IkJBaHBBbmM0IiwiZXhwIjpudWxsLCJwdXIiOiJibG9iX2lkIn19--43ffbb0e53473d91e940ecc3352be70846cc1cb0/eyJfcmFpbHMiOnsibWVzc2FnZSI6IkJBaDdCam9MY21WemFYcGxTU0lNTkRBd2VETXdNQVk2QmtWVSIsImV4cCI6bnVsbCwicHVyIjoidmFyaWF0aW9uIn19--3b7d5ce51832c59b94b910e1c0fe2c5ac43fca4b/main_img_35450.jpg

Burgas Reporter Ltd.

Рекорден брой розови фламинги си "почиват" на Атанасовското езеро

Атанасовско езеро край Бургас се е превърнало в привлекателно място за различни видове птици.

Безспорно едни от най-интересните са фламингите, които намират спокойствие и сигурност в северната част на езерото – територията на поддържания резерват.

По време на мониторинга, извършван в рамките на проект "Лагуната на живота", орнитолозите са наблюдавали ято от 159 птици.

„От тях около 120 са възрастни екземпляри, оцветени в ярко розово и доста шумни. Птиците се хранят и нощуват в един от басейните, където намират любимата си храна - солничното раче и други водни безгръбначни. Младите птици, сякаш съвсем умишлено са отделени от основното ято и се "надзирават" от няколко възрастни птици, досущ като в човешките детски градини. Птиците са спокойни, не се впечатляват особено от единично човешко присъствие и не отлитат, само навлизат по-навътре в басейните. Ятото е доста шумно, в контраст с плаващите около него розови пеликани.”, коментират специалистите.

Според тях това е най-високата численост на розово фламинго в България изобщо, след като миналата есен официално бяха преброени 126 птици, което прави Атанасовското езеро най-важното място за този вид у нас.

Розовото фламинго вероятно прелита тук от делтата на река Марица или от Турция, където гнезди в многохилядни колонии. В последните години видът започна да разширява ареала си и да се среща все по- на север, като през 2017 г. бе отбелязано гнездене на няколко двойки в Украйна. Приема се, че една от причините за тази експанзия са глобалните промени в климата.

Други любопитни посетители в езерото са розовите пеликани.

„Сега тук могат да се видят до 3-4000 птици, които нощуват и почиват по дигите, а през деня прелитат до езерото Вая, за да се хранят. Многобройните ята на дъждосвирцовите птици - крайбрежни бекаси, водобегачи и брегобегачи, изпълват басейните и радват природолюбителите. Младите на саблеклюните, кокилобегачите и дъждосвирците са вече съвсем самостоятелни и са готови да поемат по дългите пътища на своите миграции.”, уточняват още орнитолозите.

Атанасовско езеро е Натура 2000 зона с разнообразни режими – северната част е поддържан резерват, южната част е защитена местност, а цялото езеро, както и прилежащите земеделски земи са включени в едноимената защитена зона - част от Европейската екологична мрежа.

Подобряването на водната циркулация, премахването на колебанията в солеността и водното ниво, създаването на нови гнездови територии са само част от дейностите в езерото през следващите 5 години. Те ще доведат до по-доброто управление на крайбрежната лагуна.

Коментари

ориентири ...


различно ...


време за прогноза ...