Годишната инфлация през 2017 г се очаква да бъде между 0.6% и 1.1%.
Това сочат прогнозите на финансовото министерство и Международния валутен фонд от второто полугодие на миналата година. БНБ, от своя страна, залага на покачване на ХИПЦ (Хармонизирани индекси на потребителските цени) с 1.2% в края на годината, пише capital.bg
Факторите за увеличението на ценовото равнище са както вътрешни, така и външни. От една страна се очаква ръст в доходите и потреблението на домакинствата, като по-високото търсене би повдигнало цените на стоките и услугите в страната.
От друга страна, стои поскъпването на горивата – на срещата на ОПЕК в края на ноември миналата година бе взето решение за ограничаване на предлагането на петрол, което доведе и до ръст в цените. По линия на горивата могат да поскъпнат и стоки от химическата индустрия, стоки за битова употреба и други.
В допълнение БНБ и финансовото министерство очакват и по-високи цени за другите суровини, при металите и храните, а дефлацията ще продължи при потребителските стоки за дълготрайна употреба. U
Коментари