здраве 23 юли 2018 2018-07-23 2020-03-26 https://www.burgas-reporter.comhttps://www.burgas-reporter.com/rails/active_storage/representations/eyJfcmFpbHMiOnsibWVzc2FnZSI6IkJBaHBBckJMIiwiZXhwIjpudWxsLCJwdXIiOiJibG9iX2lkIn19--597d1f68a7c8ac97e68d7e72c21863b13cc0e8ac/eyJfcmFpbHMiOnsibWVzc2FnZSI6IkJBaDdCam9MY21WemFYcGxTU0lNTkRBd2VETXdNQVk2QmtWVSIsImV4cCI6bnVsbCwicHVyIjoidmFyaWF0aW9uIn19--3b7d5ce51832c59b94b910e1c0fe2c5ac43fca4b/main_img_31965.jpg

Burgas Reporter Ltd.

Пациенти с ампутирани крайници да проходят отново

Специалистите от УМБАЛ-Бургас помагат на хора с ампутирани крайници да проходят отново. 

Пациентите имат възможност да използват специализирана база за протезиране, рехабилитация и социална помощ от експерти. 

Дейността на Центъра за специализирано протезиране и рехабилитация беше представена пред обществото с историите на трима пациенти, които са се върнали успешно към пълноценен живот. Те вече ходят, работят и дори спортуват.

Идеята за тази специализирана подкрепа се ражда след два случая, добили медийна известност. Единият е на протезирана млада жена, останала без крака след прегазване от влак. Вторият пациент е мъж на средна възраст, който след ампутация на краката, живя в болницата няколко месеца – отчаян, че няма как да се грижи за себе си и няма къде да отиде. 

След намесата на Националния алианс за интеграция след ампутации и протезиране, тези пациенти получават специално изработени за тях протези, рехабилитация и човешка подкрепа. Младата жена води пълноценен  живот, работи и ходи на спортни състезания. Мъжът се прибира в родния си град и сам се грижи за себе си.

Центърът става факт след подписано споразумение с УМБАЛ-Бургас и меморандум за сътрудничество с Община Бургас. Той се намира на 10-я етаж в стария корпус на болницата, в Отделението за продължително лечение. Базата и част от специалистите се предоставят от болницата, а пациентската организация осигурява съдействието за протезиране и свои експерти в специфичните упражнения.

Днес третият пациент – 57-годишният Христо Христов, уверено прави първите си крачки с протези. 

„Щастлив съм, чувствам се нов човек. Благодаря на всички тук“, казва той.  Христо е останал без крака заради измръзване. С новите си „крака“ се е научил да ходи за по-малко от 10 дни. За това помагат специализираните упражнения, както и симулационен терен, наподобяващ естествени настилки, които се срещат в градска среда.

„Най-трудното нещо е човек с ампутирани крайници да се върне обратно в обществото. След като два пъти успяхме да направим това, решихме да окажем тази подкрепа на повече хора“, каза д-р Бойко Миразчийски, изпълнителен директор на УМБАЛ Бургас. Пациентите не заплащат нито протезата, нито престоя в болницата, той се поема по Здравна каса. „След толкова години стаж в здравеопазването, мога да кажа, че за съжаление медицинските проблеми прерастват в тежки социални проблеми. Особено е характерно това за хората с тежки физически увреждания. Решавайки този медицински проблем, ние решаваме и социалния проблем на пациента“, обясни д-р Лорис Мануелян, зам.-кмет по здравеопазване в Община Бургас. Община Бургас е сред първите администрации в страната, подписали меморандум за сътрудничество с пациентската организация.

„Тенденция в Европейския съюз е такива хора бързо да бъдат връщани в обществото. В Бургас успяхме да постигнем уникално сътрудничество, каквото няма никъде в страната. Рехабилитацията на човек с изкуствени крайници се отличава от обичайния рехабилитационен  процес. Тук прилагаме видяното във водещи центрове в Европа и Азия“, добави адв. Теньо Тенев, зам.-председател на Националния алианс за интеграция след ампутация и протезиране.

Всеки пациент, който желае да получи съдействие от експертите на алианса и подробна информация за дейността на центъра, може да се свърже с тях на тел. 0887379739, 0886 879701, всеки работен ден от 12 до 18 ч. и чрез електронната поща: office@novjivotsprotezi.eu.

Коментари

здраве ...


спорт ...


региони ...