култура 20 окт. 2020 2020-10-20 2020-10-20 https://www.burgas-reporter.comhttps://www.burgas-reporter.com/rails/active_storage/representations/eyJfcmFpbHMiOnsibWVzc2FnZSI6IkJBaHBBcXBzIiwiZXhwIjpudWxsLCJwdXIiOiJibG9iX2lkIn19--baa97a5b1d9edd8db0418fea504b416eff223893/eyJfcmFpbHMiOnsibWVzc2FnZSI6IkJBaDdCam9MY21WemFYcGxTU0lNTkRBd2VETXdNQVk2QmtWVSIsImV4cCI6bnVsbCwicHVyIjoidmFyaWF0aW9uIn19--3b7d5ce51832c59b94b910e1c0fe2c5ac43fca4b/12%D0%B2%D0%B4%D1%84%D0%B3%D1%85.jpg

Burgas Reporter Ltd.

Регионалният исторически музей в Бургас представя интересна изложба

Изложба, посветена на Бургаския укрепен пункт по време на Балканската война 1912 – 1913 г., ще бъде подредена в Културен център „Морско казино”.

Експозицията ще бъде открита на 22 октомври от 17:30 ч. Организатор е Регионалният исторически музей в Бургас.

За първи път ще бъдат показани оригинални документи, свързани с историята на града ни от началото на 20 век – военни полеви дневници, телеграми и др.

Друг акцент на музейната проява е скоро излязлото от печат научно издание, проследяващо формирането и дейността на Бургаския укрепен пункт по време на Балканската война 1912 – 1913 г. Негов автор и съставител е Яна Иванова – историк в РИМ - Бургас.

В продължение на няколко години тя проучва ценния архив на майор Христо Г. Попов – помощник-комендант на пункта. Основен принос в нейното изследване е публикуването на дневниците на  Бургаския укрепен пункт от Христо Попов, които са напълно нов и неизвестен до този момент исторически извор за гр. Бургас. Представените данни осветляват в по-различен аспект военния живот в града. В книгата се съдържат неизвестни данни за военните болнични заведения, турските военнопленници и ранените български войници, които са се лекували в град Бургас. Много обстоятелствено е представена охраната на морския бряг, огневите отбранителни точки от дн. гр. Обзор до гр. Царево, маршрутите на турските и българските военни кораби по време на бойните действия, торпилирането на крайцера „Хамидие“ и откриването на българските торпеда на Созополския бряг, от които става ясно, че именно торпедото на кораба „Дръзки“ е поразило турския кораб. Представени са и данни за Бургаското пристанище, както и любопитни моменти за опитите за контрабанда от страна на някои кораби.  При подготовката на специализираното издание са направени редица допълващи справки и анализи в библиотеки, архиви и музеи. Целта на автора е да покаже значимостта на Бургаския укрепен пункт като важен обществен фактор, както и ролята на личности като Христо Г. Попов и Лазар Обрешков. Желанието е да се засили връзката между заинтересования читател и музея като научна институция, в изпълнение на родолюбивата мисия по съхраняване и представяне на националната памет.

Книгата ще бъде представена от проф. дин Светлозар Елдъров от Института по Балканистика с Център по тракология при Българската академия на науките.

Проектът за изложбата и книгата „Бургаският укрепен пункт през Балканската война“ е разработен от РИМ-Бургас и е финансиран от Министерството на културата на Република България и собствени средства на музея.

След 23 октомври 2020 г. изложбата ще бъде експонирана в Историческия музей на ул. „Лермонтов” №31.

Екземпляр от книгата може да бъде закупен по време на представянето, а след това в музейния магазин.

Коментари

култура ...


региони ...


различно ...